,,Planowanie to oprawianie przyszłości w ramy teraźniejszości. Możesz to zacząć już dzisiaj”.

Alan Lakein

Już dzisiaj warto zaplanować sobie swoją najbliższą przyszłość. Nie dotyczy to tylko osób dorosłych, ale przede wszystkim uczniów szkół podstawowych, średnich i maturzystów.

Planowanie to konkretny plan działania. Powinniśmy od najmłodszych szkolnych lat uczyć takich działań młodych ludzi, aby sami podejmowali różne inicjatywy i byli odpowiedział za to co i jak robią. Powinniśmy uczyć kompetencji miękkich od dziecka, aby w przyszłości młodzi ludzie we właściwy sposób potrafili wykonać zadanie i rozwiązać problem- by potrafili zarządzać samym sobą. Współcześnie takie kompetencje dla pracodawców mają duże znaczenie, ponieważ odpowiadają za to, w jaki sposób człowiek pracuje, jak nawiązuje kontakty interpersonalne i radzi sobie z niepowodzeniami.

Planowanie jako kompetencja to przede wszystkim organizacja swojej pracy, swojego najbliższego miejsca uczenia się, przygotowanie go do lekcji (być może zdalnej) w ten sposób, aby osiągnąć jak najwyższe wyniki i oceny. To także organizacja pracy w taki sposób, aby uczyło się miło i komfortowo, aby nauka sprawiała radość i satysfakcję. Planując- uczeń posiada zdolność przewidywania i jest świadomy wpływu przyswojonej wiedzy na swoja przyszłość. Ludzie nauczeni planowania odnoszą sukcesy, żyją łatwiej i radośniej, bowiem nie wprowadzają do swojego życia chaosu, a ich życie jest uporządkowane.

Gdybyśmy kompetencje organizacji pracy i planowania przenieśli na dzieci i młodzież, to warto wspomnieć, że planowanie pracy dziecka ułatwia życie rodzicom – uczeń planujący wspiera rodziców i nauczycieli. W wielu przypadkach jest tak, że wiele osób nie ma nawyku planowania, a ich życiem kieruje jeden wielki galimatias.

Warto planować i budować strategię, w której wyznaczamy sobie określone cele. W dobie rozwoju technologii IT możemy planować w przeznaczonych do tego aplikacjach albo w kalendarzach lub planerach.
Moją propozycją w rozwijaniu kompetencji uczniowskich w sferze planowanie i organizacja pracy są planery dla uczniów każdego typu szkoły i dla nauczycieli, które pozwalają zorganizować się w przygotowaniu do matury , egzaminu ósmoklasisty, do bieżących szkolnych lekcji. Planery Mistrza historii motywują do osiągania zamierzonych celów, są przyjazne dla każdego ucznia, innowacyjne i kreatywne.

W planerze maturzysty z historii znajduje się plan przygotowań do matury z historii z podziałem na cały rok szkolny, miesiąc, tydzień. W każdym tygodniu zaplanowane są zadania maturalne dopasowane do powtarzanego materiału, wyjaśnione znaczenie czasowników operacyjnych ważnych na maturze z historii, ocena wypowiedzi pisemnej. Planer do matury z historii jest kompatybilny z podstawą programową i wymaganiami egzaminacyjnymi. Znajduje się tam też miejsce na odpowiedzi do zadań oraz notatki własne. Jest on w dwóch kolorach do wyboru: czarnym i pudrowym różu. Format A5 planera spięty jest grubą sprężyną, rogi zakończone złotymi zdobieniami, a w środku znajduje się kieszonka na inspiracje uczniowskie i naklejki poprawiające nastrój w ciągu całego roku szkolnego, dzięki czemu uczniowie zdający maturę z historii będą mogli zarządzać swoim czasem, wdrażać swoje priorytety i pracować na wyższym levelu. Co najważniejsze planer wykonany jest z ekologicznych materiałów najwyższej jakości.

Dla uczniów szkoły podstawowej, którzy w roku szkolnym 2021/2022 kończą ósmą klasę i będą zdawać egzamin, proponuję planer ósmoklasisty, który jest pomocą dydaktyczną. Forma jest ciekawa, ponieważ każdy tydzień kończy się zadaniem do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego lub matematyki dopasowanym do powtarzanego materiału. Planer zawiera ważne informacje dotyczące zaznaczania na egzaminie poprawnych odpowiedzi oraz pomyłek w zadaniach zamkniętych i otwartych z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, listę lektur obowiązkowych w klasach 4-6 oraz listę lektur obowiązkowych określonych w wymaganiach egzaminacyjnych. Planer ósmoklasisty jest kompatybilny z podstawą programową i wymaganiami egzaminacyjnymi jest dużo miejsca na odpowiedzi do zadań oraz notatki własne. Planer w formacie A5 jest w dwóch kolorach: limonkowym i czarnym, spięty jest grubą sprężyną, posiada kieszonkę na inspiracje, zakończony jest na rogach złotymi zdobieniami, a na ostatniej stronie znajdują się ciekawe, kolorowe naklejki poprawiające nastrój i relaksujące. Dzięki planerowi ósmoklasisty uczniowie pracować będą na wyższym levelu i skuteczne zarządzać swoim czasem.

Uczniom szkoły podstawowej polecam także planer ucznia szkoły podstawowej. Jest to jedyny w swoim rodzaju na rynku polskim planer z wykorzystaniem wizualizacji w myśleniu, aby kodować informacje w dwóch kanałach: werbalnym i wizualnym. W planerze tym znajdują się na każdy tydzień kreatywne rysunki wizualne dotyczące świąt typowych i nietypowych w ciągu całego roku szkolnego. Powiedziałabym, że jest to taki relaksplaner, bowiem bohaterowie tego planera Mieszko i Jagienka przeprowadzą ucznia szkoły podstawowej przez wszystkie święta typowe i nietypowe w roku szkolnym 2021/2022, a do tego każdy obrazek w ramach relaksu i nudy uczniowie mogą pokolorować. Solidne wykonanie planera, aksamitnie gładki papier gwarantuje, że wykorzystując do kolorowania kredki czy mazaki nie przebiją i nie rozmażą one tuszu.
Planer ucznia szkoły podstawowej wdraża ucznia do uczenia się w życiu codziennym, zarządzania swoim czasem, bo nie bez powodu mówi się ,,czy skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Już w szkole podstawowej poprzez planowanie własnego czasu uczymy skutecznie zarządzać swoim czasem, wdrażać priorytety. Planer ucznia szkoły podstawowej w formacie A5 jest w dwóch kolorach błękitnym i czarnym, jest w nim dużo miejsca na własne notatki uczniowskie. Planer spięty jest grubą sprężyną, a w środku znajduje się kieszonka na inspiracje i ważne rzeczy. Kolorowe naklejki w planerze poprawią nastrój i zrelaksują każdego ucznia. Co najważniejsze – strona tytułowa jest personalizowana, a okładka specjalnie zaprojektowana dla uczniów szkoły podstawowej.

Planując z KLASĄ, nie mogłam zapomnieć, o uczniach szkoły średniej. W planerze ucznia szkoły średniej również została wykorzystana wizualizacja w myśleniu. Na każdy tydzień zaplanowane zostały motywujące wizualne cytaty, które pomogą przetrwać młodym ludziom trudne chwile. Zależało mi, żeby zintegrować dwa kanały: werbalny i wizualny, aby odkryć pełen obraz rzeczywistości. Każdy tydzień planera w trudnej pandemicznej rzeczywistości to refleksja nad swoimi priorytetami, postawą i życiem. W planerze uczeń szkoły średniej może wykorzystać autorską kolorystykę strony, aby poprawić sobie humor. Młody człowiek, korzystając z planera szkoły średniej uczy się skutecznie zarządzać swoim czasem, planować z KLASĄ i pracować na wyższym levelu. Planer jest w dwóch kolorach: szarym i czarnym. Papier delikatny, aksamitny o najwyższej jakości, okładka twarda odporna na zarysowania, a gdy się zabrudzi, można ją przetrzeć na mokro. Format A5 spięty grubą sprężyną, a wewnątrz kieszonka na młodzieżowe inspiracje. W planerze jest mnóstwo miejsca na własne notatki, a na ostatniej stronie do wykorzystania naklejki poprawiające nastrój. Planer wykonany jest z ekologicznych materiałów w stylu vitange.

Planując z KLASĄ, pamiętam przede wszystkim o nauczycielach, którzy z dokładnością i precyzją muszą zaplanować kolejny albo swój pierwszy rok szkolny. Kalendarium, terminy ferii, organizacja roku szkolnego, plan lekcji nauczyciela i ucznia, plan dyżurów, samochwałka, kontakty indywidualne z rodzicami to tabele, które stanowią wstęp do planera nauczyciela. Każdemu tygodniowi towarzyszy cytat Janusza Korczaka: “Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony’’- tak rozpoczyna się pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Pod każdym cytatem znajduje się nauczycielska check-lista na konkretny tydzień. W planerze nauczyciela na każdy dzień wpisane są święta typowe i nietypowe. Jest to okazja dla nauczycieli różnych typów szkół i specjalności do przygotowania z uczniami okazji do świętowania, a tych trudniejszych świąt do wytłumaczenia np 6 września- Dzień Walki z Prokrastynacją. Planer nauczyciela wydany jest w dwóch kolorach: białym i czarnym , znajduje się tu dużo miejsca na notatki własne. Format A5 zakończony złotymi zdobieniami, w którym znajduje się kieszonka na nauczycielskie inspiracje i ciekawe naklejki na końcu planera. Wyprodukowany jest on z materiałów najwyższej jakości, które czynią planer nauczyciela jedynym w swoim rodzaju. Gładkie, aksamitne kartki motywują do działania na cały rok szkolny.

Zaproponowane planery są kreatywne, innowacyjne, odkrywają smaki swoich możliwości i piękna. Wszystkie planery mają nadany numer ISBN. Są to planery szyte na miarę każdego ucznia i nauczyciela, ponieważ stworzone są przez nauczyciela.

A wszystko z miłości do edukacji i planowania z KLASĄ.

Shopping Cart
Przewiń do góry